Neden ateist olmadım?

2 yıl önce
Neden ateist olmadım?

 ذَلِكَ فَضْلُ اللّهِ 

( Maide, 54) *

 

Gelen mesajlardan bazılarının genel içeriği şu: ‘Bu kadar yıldır ateist vb eserler okursunuz, nasıl ateizme kaymadınız, kendinizi korudunuz?’

İlk ateist kitapları okuduğum 1990 yılında bir süre sarsıntı geçirdim çünkü; ateist görüşlere cevap verecek bir alt yapım yoktu. Klasik muhafazakâr bir aile çocuğu, namaz, oruç, azıcık Kuran’da bilim içeriği bilgisi ki zaten ateizme kaymama ramak kalmasına rağmen engel olan, bu bilgi kırıntıları idi. Sonra tek tek iddialar ve cevaplara ulaşıp kenara not etmeler ve sonuç; islamicevaplar.com

Bunca yılın sonunda ateist ve oryantalist/misyonerlerle reelde tartışmalar, sanalda araştırmalar ve kitaplarda okuduklarımdan sonra kısaca onlarda gördüğüm eksiklikleri basitçe sıralamam gerekirse:

1- Ateist iddialarının birçoğu, verdikleri ayet mealinin öncesi veya sonrası ile okunduğunda veya o konudaki tüm ayetler veya hadisler bir arada okunduğunda sorun olarak gözüken konuların cevabına rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Buna en klasik örnek içkinin yasaklanması hakkındaki ayetlerdir. Bilindiği gibi toplum kademeli olarak bu yasağa hazırlanmış ve bu aşamalı eğitim dört ayetle (Nahl, 67; Bakara, 219; Nisa, 43; Mâide, 90-91.) gerçekleştirilmiştir. Yine aynı şekilde Kuran’ın kullandığı bir diğer yöntem de bazı ayetleri diğer bazı ayetlerin tefsir etmesi, istisnaları açıklaması, detayları belirtmesidir. Mesela Kuran’da, meleklerin Hz Adem’e secde etmesinden bahsedilirken, şeytanın ise secde etmediği (İsra, 50; 61; Hicr, 31; Sâd, 74; Bakara, 34) ifade edilir. Buradan sanki, şeytanın melek olduğu zannedilebilir. Ama başka bir yerdeki ayet (Kehf, 50) şeytanın cin taifesinden olduğunu belirterek durumu netleştirir.

2- Çeviri hataları, ne yazık ki bu konuda biraz zemin teşkil edebilmektedir, ateist iddialarına. Ama bunda ‘çevirinin, aslın yerini tutamaz’, evrensel kuralı da göz ardı edilmemeli, sadece çeviri yapan alimler suçlanmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, Arapça çok derin, edebî bir dildir. Mesela, Türkçeye sadece yaratmak olarak çevrilen iki kavram, Kuran’da iki farklı anlamda kullanılır. Bedi’ kelimesi ‘yoktan var etmek’ anlamında iken, haleka kelimesi ‘yaratılana sonradan şekil vermek’ anlamındadır. Ama bu iki kelime de aynı ve tek kelime ile Türkçeye çevrilince, ateistler, Sadece Allah yaratan değil, demek ki diye kendilerince bir sonuca varabilmektedirler. Dolayısı ile Türkçeye parantez içi meal ile çevrilme zorunluluğu ortaya çıkmakta, bu defa da ateistler, ‘Kuran’a ekleme yapıldı’ iddiasını ileri sürmektedirler. Kuran’ı anlamada diğer temek kural, aynı konudaki tüm ayet ve hadislerin bir araya getirilmesi, olduğunu ifade ettik. Mesela, Allah’ın kalpleri mühürlendiği şeklindeki ayetler, aynı ayetleri açıklayan, kötü amel işleyip, inat ile bu fiilerine devam edip, bizim kalplerimiz kilitlidir’ şeklinde konuşup yaptıkları için, kendi amelleri ile kendilerinin bu sonucu doğurduğunu, ‘tüm ayet hadisleri aynı anda okuyunca’ anlayabilmekte, bu gerçeğe ulaşabilmekteyiz.

3- Her insanın müfessir yani Kuran yorumcusu olamayacağı bir gerçek. İstisna da olsa, ayetlerin arka planı, iniş nedeni ( Sebebi nüzull), kelimelerin Arapça kökenleri ve çeşitli anlamları gibi konuları bilen ‘uzman’ kişilerin yorumlarına da müracaat, ateist ithamlarına cevaba ulaşmada yardımcı olabilmektedir. Bu konuda özellikle ‘ Müslüman alimlerin objektifliği’ adlı yazımızı da tavsiye ederiz.

4- Ateist ve oryantalistler iddialarında çelişki içindedirler. Metotsuzluk, ön yargı, ne yazık ki ateist ve oryantalistlerin en büyük handikaplarını oluşturmaktadır. Birinin savunduğunu diğeri kabul etmemekte, Kuran ve efendimiz Hz Muhammed’e bakış ve ithamlarında bir birlik içinde hareket etmemektedirler. Tabii bu durumda, ‘dışarıdan ve salt akıl ile’ yaklaşıldığı halde ortak bir noktada buluşamamaları, iddialarındaki metotsuzluğu ve önyargısı gün yüzüne çıkarmaktadır. Bu konuda ‘Oryantalistler ve Hz Muhammed’ adlı yazıyı tavsiye edebiliriz.

5- Bunun dışında iddia sahiplerinin samimiyetsizliği, verdiğimiz bilimsel cevapları konu değiştirerek duymamazlıktan gelmeleri, bilimsel alt yapıları olmadan ve daha da kötüsü bilmediklerini bilmeden ve savundukları görüşlerle ilgili alt yapıları olmadan, kulaktan dolma, kopyala yapıştır tarzı, ‘önceden verdikleri karara’ ulaşmalarını sağlayacak, her ne kadar çelişkili veya bilim dışı bile olsa, her türlü iddiayı rahatlıkla ve umursamazca savunmaları, amaçları hikmete, gerçeğe ulaşmak değil, eyyamcı bir hayat sürmek, rahat ve tek düze yaşamlarını devam ettirebilmek olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda, ‘dinsiz ahlak olur mu?’ ve ‘ Bilim değişmez mi?’ adlı yazılara bakılabilir.

6- Alternatif hayat görüşü sunanların içinde bulundukları yaşam tarzı ve tarihte uygulanamaz olduğu ispatlanmış görüşleri de ateizmin başka bir paradoksunu oluşturmaktadır. Tarihteki olaylar kıyaslandığında, ateist veya oryantalist görüşleri savunanların, savundukları görüşlerin dünyayı getirdiği sonuç, bizlere hayli tecrübe oluşturmaktadır. Bu konuda, ‘ İslam barış dinidir, Batı medeniyeti, Batının üzerine doğan İslam güneşi, İslam tebliğ tarihi’ adlı yazıları özellikle tavsiye ederiz. 

* Açıklama, ‘Allah kalpleri mühürler mi?’ ve ‘Kader’ adlı yazılar.

 

.

 

 

Neden ateist olmadım? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Züğürt dedi ki:

  Sitenizi takip edeli 3 gün oluyor ve yaklaşık 5 yazınızı merakla okudum, gerçekten mükemmel yazılarınız,bize islamı ,felsefe,din alanında nasıl uzmanlaştığınızı anlatabileceğiniz bir yazı yazabilirmisiniz

  CEVABEN
  Bayram kardeşim,
  Öncelikle Allah razı olsun, dualarınızın devamını dilerim…
  Saydığınız tüm alanlarda değilse de, araştırdığım konularda 30 yıllık okuma ve 20 yıllık tartışma ile bir alt yapımızın oluştuğunu zannediyorum. Konu 30 yıllık olunca epey uzun ama özele, müsaadenle girmiyeyim…
  Selam ve dua ile

 2. cengiz özdemir dedi ki:

  Kardeşi malumunuz son yıllarda ateiizm ve deizim çocuklarımızı inkara sürüklüyor.Bunda bana göre İslamcı olduğunu zannedenlerin gayri islami tavır ve tasarrufları milletimizi inkara sürüklemiştir,bu yüzden bunlar vebal altındadır.Benim sizden ricam yotubede inkarcıların sitelerindeki bu gençlere sitenizin adını bırakmanızın faydalı olacağı kanaatindeyim.Gerekirse tek tek o insanlara yollamakta fayda var.Ben elimden geldiği kadar bunlara yolluyorum,bu konu ile alakalı bir çalışma yaparsanız,çok hayra vesile olursunuz.

  ALLAH RAZI OLSUN CENGİZ KARDEŞİM,
  ELDEN GELDİKÇE YAPMAYA GAYRET EDİYORUZ AMA SOSYAL VE GÖRÜNTÜLÜ MEDYADA DİĞER TARAF DAHA AKTİF VE KOORDİNELİ, NE YAZIK Kİ…
  HAYAT İMAN VE MÜCADELEDEN İBARETTİR, DEVAM, İNŞALLAH…
  SELAM VE DUA İLE

Yorum Yaz


Yukarı Çık