İmtihan dünyası

1.079 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

“Hayat, aramızdan kimlerin sonsuz saadeti, mutluluğu hak ettiğini göstermeye yarayan bir mekanizmadır.” (Tzortzis, Hakikatin izinde, Din bilim Ateizm, s. 267)

“Evren insanın imtihanına uygun şekilde takdir edilmiştir.” (İbrahim Çoban, Ateizm ve Deizm Eleştirisi, s. 49)

Dünya alanında insanın sahip olduğu yetenekleri geliştirmek için eksik olan hiçbir şey yoktur. (Hacı Ali Şentürk, Ateizm, Sonuçsuz Serüven, s. 58)

Herkes kendi bulunduğu şartlara göre imtihan olmaktadır. (Osman Nuri Topbaş, Aklın cinneti Deizm, s. 123) 

“İnsanlar, (sadece) “İman ettik” diyerek, sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar?”  (Ankebut, 2)

Hac, 53: “Bunu Allah, şeytanın kattığını kalplerinde hastalık bulunanlar ve yürekleri katılaşmış olanlar için sınama vesilesi kılmak için yapar. Şüphesiz zalimler derin bir ayrılığa düşmüşlerdir.” İmtihanı kaybedecek olanlar, kendi içlerindeki ön yargı, cehalet ile vardıkları sonuca göre cennet ve cehennemlik olacaklardır. İnsanlar, kendi sonlarını kendileri belirler. 

Dünya imtihan dünyasıdır (1). Kimin iyilik yaparak cennete kimin kötülük yaparak cehenneme gideceğine bizzat insanın kendi özgür iradesi ile yaptıkları ile bizzat kendileri karar verir (2). Allah  her insanın içine ” vicdan ” koyarak, ilahi kitaplar göndererek ve onların pratik uygulamasını hayata aktaracak her topluluğa (3) peygamber göndererek, insana akıl vererek dünyada bazen hastalık, bazen maddi veya ailevi sorunlarla insan imtihan edilmektedir. İlahi mesajlara uygun – ki tüm ilahi emirler bizzat insanın yararına olan şeylerin toplamı, haramlar ise insanın zararına olan şeylerin adıdır ( İslam ve Hümanizm adlı bölüme müracaat) – yaşayan, Allah’ın da istediği ve ilk ana vatanımız olan Cenneti bizzat kendi yaptıkları ile hak ederler (4a).Veya şeytan+nefis ikilisine uyarak kendi yaptıkları ile Cehenneme giderler (4b)

Dünya hayatı(nı) oyun -eğlence (olarak görenler varsa da aslında ) değildir (5) , imtihan olunan bir mekândır. Ama asla bu, dünyada başımıza gelen kötülüklere karşı tedbir almama veya haksızlıklara karşı çıkmama anlamında alınmamalıdır ( Kader ve Kötülük Problemi adlı dosyalarımıza müracaat) Allah bizzat kötülüklere karşı da mücadele etmeyi bir imtihan konusu haline getirmiştir (6)

” Sizden iyiliği emreden, kötülükten alıkoyan bir topluluk olsun” veya ” Allah sizin elinizle zalimleri cezalandırmak ister ” …gibi yüzlerce ayetle, ” Bir kötülüğü görünce onu elinizle bunu yapamazsanız dilinizle bu da mümkün değilse kalbinizle buğzedin” …gibi bir çok hadisle Allah bizzat kötülüğe karşı mücadeleyi de – cidal, cihat – iyilere bir görev olarak yüklemiştir.
1- Bakara (2.155) :”Yemin olsun ki sizi korku, açlık; mallardan-canlardan-meyvelerden eksiltme türünden bir şeyle mutlaka imtihan edeceğiz. Sabredenlere müjdele.” TEĞABÜN (64.15):” Şu da bir gerçek ki, mallarınız ve çocuklarınız bir imtihan aracıdır. Allah’a gelince, onun katında büyük bir ödül vardır.”

A’raf ( 7.163):” Sor onlara o deniz kıyısındaki kentin durumunu. Cumartesi günü azıp sınır tanımazlık ediyorlardı. Sebt yaptıkları gün balıkları onlara akın akın gelindi; sebt yapmadıklarında ise onlara gelmezdi. Yoldan sapmaları yüzündenonları böyle imtihan ediyorduk.” A’raf ( 7.168):” Ve onları yeryüzünde birçok ümmetlere böldük. İçlerinde barışsever iyiler vardı ama böyle olmayan aşağılıklar da vardı. Belki dönerler ümidiyle onları güzelliklerle de kötülüklerle de imtihana çektik.”

Müminûn ( 23.30):” Biz onları imtihan ediyor idiysek de bunda elbette ibretler vardır!”

2- A’raf (7.43) :”… Şöyle seslenilir: “İşte size, yaptıklarınıza karşılık mirasçı kılındığınız cennet!”Secde ( 32.14) : ” Yaptıklarınıza karşılık sonsuzluk azabını tadın.”Tûr ( 52.16):” Siz ancak yapıp ettiğiniz şeylerin karşılığıyla yüzyüze geleceksiniz.”

3-Fâtır (35.24) :”Şu bir gerçek ki, biz seni hak ile bir müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik. Hiçbir ümmet yoktur ki, içinden bir uyarıcı gelip geçmemiş olsun.” Kasas (28.59) :”Senin Rabbin, memleketleri/medeniyetleri, ana merkezlerinde kendilerine ayetlerimizi okuyan bir resul göndermedikçe helâk etmez. Biz; ülkeleri/medeniyetleri, halkları zulme sapmadıkları sürece helâk etmeyiz.”

4a-Meryem (19.60):” Tövbe eden, iman edip hayra ve barışa yönelik iyi iş yapan müstesna. Böyleleri cennete girecekler ve hiçbir şekilde haksızlığa uğratılmayacaklar.”

4b-A’raf (İ:39.41, R:7.41) Onlar için cehennemden bir döşek/beşik ve üstlerinde kılıflar vardır. Zalimleri böyle cezalandırırız biz.”Âli imran (3.151):” Barınakları ateştir onların. Ne kötüdür o zalimlerin varacakları yer!”

5- Lokman ( 31:33 ):”Ey insanlar!… dünya hayatı sizi sakın aldatmasın. O yaman aldatıcı, sakın sizi Allah ile aldatmasın!” Ankebût (29.64) :”Şu iğreti dünya hayatı, bir eğlence ve oyundan başka şey değil. Âhiret yurduna gelince, asıl hayat işte odur. Ah, bilebilselerdi!”  Âli imran (3.142) :”Yoksa siz, Allah içinizden uğraşıp didinenleri seçmeden, sabredenleri seçmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?”

6-Tevbe (9.14): Savaşın onlarla ki, sizin elinizle Allah onlara azap etsin, onları rezil etsin. Onlara karşı size yardım etsin. Ve inananlar toplumunun göğüslerine şifa ulaştırsın.”Âli imran (3.104):” İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir topluluk olsun. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.”

Hadîd (57.21) :” cennete doğru yarışarak koşun.”Müminûn (23.61):” İşte bunlar, iyiliklerde yarışırlar. Ve hayırlarda önde gidenler de onlardır.” Mutaffifîn ( 83.26):” Ki sonu bir misktir. İşte, yarışanlar böyle bir şey için yarışsınlar!”

“Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur.”  Aliya izzet Begoviç

“Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için, dünyadakiler birbirlerini yiyor.”  Goethe.

“Dünyaya esir olan özgür olmaz.” Hariri

 


Yıl, 10 Nisan 2020. Dünyayı saran Corona virüsü nedeni ile sokağa çıkma yasağı ilan edilir. Millet marketlere akın eder, alınan şeyler ise, cola, goflet ve çerez ağırlıklıdır! Aç olandan değil, gözü aç olandan korkmak gerekir! Nefsinin/bedeni isteklerin elinde oyuncak olmuş insanlar, dünyayı saran ölüm virüsünü değil, nefsinin isteklerini önceler, ölümü bile umursamazlar bu yolda. Yeter ki haz almaya devam edebilsin…!

 

                                                           “EY ALLAH’IM OLMAYANA VER” DEĞİL!
Şu anlık senin elinde olanı da O (cc) verdi. Seni bile sana O (cc) verdi, sen, O’nun sana emanet verdiğinden ne veriyorsun?! İmtihanda olan İdlib (23.12.2020) değil, sensin, benim!

.

Not: Bazılarına absürt gelebilir  ama bir fikrimizi de paylaşmadan edemeyeceğiz,

 Beyaz atlı prens masalları ile büyüyen çocuklar imtihan değil, oyun-eğlence dünyasına göz açtıklarını zannediyor, her karşılaştıkları olayda “Neden?” diye tepki veriyorlar! Masallarımız bile bizden – Nasrettin Hoca’dan, Keloğlan’a ) olmalı ki küçük yaştan çocuklar içinde yaşadıkları toplumun mayası ile mayalanarak hayata hazırlansınlar!

İmtihan dünyası Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Hasret dedi ki:

    Duzdur ki islamda telaq var amma islam pogailosiyxsi bosanmaq isdeyen sexslere son ana qeder gozel meslehetler verir ki onlar ayrilmasinlar cunki bu qanunun islamda olmasina baxmaya Allahtalanin telaqdan xoslanmadigi da islamda var axi biz niye onu nezere olmiriq ki islam bize evlenmey ucun qarsi terefi tanimaq ucun azadliq vermis ve iki terefin biri biri ile gorusub sohbet etmesine cercive daxolinde icazeni ele ona gore vermisdir ki sonra bele bosanma meseleri ortaya cixmasin İnseallah muselman baci ve qardaslarimiz evlemmezden evvel qarsi terefi gozel taniyandan sonra evlenerler ta islam aleminde bosanmalar olmain

Yorum Yaz


Yukarı Çık