Vetevâsav bi’l-hakkı ve tevâsav bi’s-sabri

1.045 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

İslam nimetine sahip olmak aynı zamanda bu nimetin değerini  kavrayamayanlara mesajın ulaştırılma sorumluluğunu da bizler yüklemektedir. Bu görevi yerine getiriken, uygulanan yanlış metottan kaynaklanan sorunların ve başarısızlıkların vebali de, metodu yanlış uygulayana ait olmaktadır.

Uhud savaşında Müslüman okçular Hz Peygamberin sözünü dinlemeyince kazanılan savaşın kaybedilmesine neden olurlar. Ama efendimiz ne onların adlarını ve kimliklerini teşhir etmiş ne de onları azarlamıştır: “Sen onlara sırf Allah’ın lütfettiği merhamet sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever.” (Ali- İmran, 159) Hazreti Musa’yı yer ve göklerin sahibi Allalh azze ve celle, “Ben en büyük rab olanım” diye ilahlık iddiasında bulunan fravuna gönderirken Musa aleyhisselama şöyle buyurmaktadır: “Ona yumuşak söz söyle, belki düşünür veya saygı duyar.” (Taha, 44)

İçeride kardeşlerimize

ramazan-davutyatkin-1

Dışarıda İslam’ı bilmeyenlere

Avusturya’daki Müslümanlar  metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçları duraklarının panolarına Hz. Muhammed’in (sav) sözlerinden oluşan reklamlar astırırlar. (Yukarıda, “Tebessüm sadakadır.” hadisi) 

teblig-yap-1

Devam…

Hak yolda sabır; muhabbet,en azından futbol turnuvası doğurur.

28.10.2017

hakkitavsiye-sabir-2

Mısırlı meşhur alim Şaravi anlatıyor: Heyecanlı aşırı geçlerden biriyle tartışıyordum. Sordum; İslâm ülkelerinden birinde bir gece kulübünü havaya uçurmak, helal mi yoksa haram mı? Genç; Elbetteki helâl, onları öldürmek caizdir. Şaravi: Onlar Allah’a karşı günah işlerken siz onları öldürürseniz, cennete mi yoksa cehenneme mi giderler? Tabiki cehenneme. Peki, şeytan onları nereye götürmek istiyor? Tabiki cehenneme. Öyleyse siz şeytanla aynı hedefi paylaşıyorsunuz. Onun da amacı insanları cehenneme sokmak! Şaravi o gence şu hadisi hatırlatır: Bir Yahudi cenazesi geçerken Resûlullah(sav) ağlamaya başlar. Derler ki;  Seni ağlatan nedir, Ya Resûlallah? Der ki: Fırsatı kaçırdı, ateşe gidiyor.’ Şaravi gence son olarak şöyle der: İnsanların hidayeti ve ateşten kurtulmaları için koşan Resûlullah (sav) ile aranızdaki farkı iyi düşün. Siz bir vadide, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) farklı bir vadide!

Müslüman kimlik  karşılık ta buluyor!

Müslümanlar ne kadar tehlikeli? ”Bir Müslüman, bana taze yumurta getirdi. Bir diğeri hatırımı sordu. Bir başkasıysa arabam tamirde olduğu için istediğim yere aracıyla bırakmayı teklif etti. Parası olmayan arkadaşının evine sürekli yemek götüren bir Müslüman tanıyorum. Müslümanlar, gerçekten de ne kadar tehlikeli ve itici insanlar. Bir İsveçlinin para almadan birine yumurta vereceğine kesinlikle inanmıyorum. Hangi İsveçli parası olmayan arkadaşının evine haftalarca yemek götürür? Müslümanlar, sahiden de çok tehlikeli. Bilemiyorum ama artık biz İsveçliler, gözlerimizi açıp gerçekleri görmeliyiz. Çok nazik ve cömert Müslüman dostlarımın olduğunu fark ettim. Çoğunun bir İsveçlide göremediğim kadar güzel kalpleri var. Hiçbirinde nefret hissetmedim. Bence insanlara nasıl davrandığımız çok önemli. İnsanları kabul eder ve yaşamınıza dahil ederseniz karşılığında sevgi görürsünüz. Oysa biz, günde birkaç dakika hoparlörlerden ezan okunmasını bile bu insanlara çok görüyoruz.”   (İsveç Kilise Birliği Sol Bölge Başkanı Stefan Lindquist, 24.05.2018)

 

 

Vetevâsav bi’l-hakkı ve tevâsav bi’s-sabri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık