Kuran’da Palindrom

1.358 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Kur’an bir fen kitabı değildir. (Bu konuları ele alan – Eleştiren ve destekleyen –  iki yazımıza sitemizden ulaşabilirsiniz, “Kur’an ve bilim” ve “Kur’an imajları”) İçinde formüller by-ulmak veya bulmaca çözer gibi onda şifreler aramak  için Kur’an gönderilmemiştir. Kur’an’ın temel mesajı ahlaklı-erdemli bir toplumu oluşturacak fertler oluşturmaktır.

Kur’an “Tevhit, adalet ve ahlak” ana eksenli tek ilahi dindir. Fakat belli aralıklarla Kur’an bu mesajlarına dikkatleri toplamak için bünyesinden bilimsel-matematiksel mucizelerin gün yüzüne çıkmasına da izin vermiştir.  Burada da Kur’an’da Palindrom üzerine iki örnek vereceğiz. Palindrom, tersten okunuşu da aynı olan cümle, sözcük ve sayılara denilmektedir. Genellikle anlamlı kelimeler bütünü değildirler. Cümle belli bir anlamı ifade etmez. “Ara piller eder elli para ” veya ” Para hazır ama Rıza harap” gibi cümlelerinde olduğu gibi. Kur’an’da da bu şekilde hem düz hem tersten aynı anlama gelen cümleler vardır. Ama bu cümlelerin hem tersten hem de düz okunuşları, anlamlı bir cümle meydana getirmekte ve bir mesaj vermektedir.

Yasin, 40: Küllün: ‘Hepsi’ demektir ve bir önceki ayette ‘ay, güneş ve dünya’dan bahsedildikten sonra bu ayette hepsinin bir feleği; yolu, yörüngesi olduğu ifade edilir. Tersten de aynı anlam çıkarken harfleri de bir yörünge çizer. Bu ayet ayrıca ‘Kuran ve bilim 2 – İtirazlara cevaplar’ adlı yazımızda ele alınmıştır. 

 

 

 

 

imagesCAFCTBEZ

 

 

Kuran’da Palindrom Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık