Bilim adamlarının çoğu ateist mi?

6 yıl önce
Resim bulunamadı

“İnkârcılar, sözlerini bilim, mantık ve akılla tatlandırıp ambalajlarlar.” (İzzet Derveze, Kuran cevap veriyor, s. 21)

Konuya ek olarak, ” Bilim yanılmaz mı?, Ateist akıl, İslam bilimi ve Rönesans,İslam bilim öncüleri, Richard Dawkins ve Stephen Hawking’e cevaplar” adlı yazıları da öneririz.

bilim-adamlarinin-cogu-atestmi-1


.

Bir alanda uzman olmak tüm alanlarda uzman olmayı gerektirmez. İyi bir fizikçi Hristiyanlık inancındaki tanrı kavramını reddedebilir ama, mesela İslam’daki ilah inancını araştırmazsa ateist olarak kendini adlandırabilir. Ayrıca agnostiklerin – ve ne demekse özgür düşünenlerin – ateist kategorisine katılmaları da yanlıştır!

.

 

Gelelim konumuza:

.

 

Yaratıcıya inanmayan ve 1900-2000 arası nobel ödülü almış bilim adamı oranı yalnızca 10.5 % tir: “Atheists, agnostics and freethinkers comprise 10.5% of total nobel prize winners”  ( 100 years of nobel prizes , s.57)

.

 

Nobel fizik ödülü sahibi arasından yalnızca 7 tanesi bir yaratıcıya inanmıyor(du). Oran olarak: 4,7 % Nobel kimya ödülü sahibi arasından yalnızca 9 tanesi bir yaratıcıya inanmıyor(du). Oran olarak: 7,0 % Nobel tıp/fizyoloji ödülü sahibi arasından yalnızca 15 tanesi bir yaratıcıya inanmıyor(du) Oran olarak: 9,0 %  ( 100 years of nobel prizes , s. 59 )

.

 

Konuyu tamamlayan ‘ateizm ve eleştirisi’ adlı yazıyı tavsiye ederiz!

 

 

 

 

100yearsofnobel-1

Bilim adamlarının çoğu ateist mi? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık