Kuran’da Palindrom

9 yıl önce
Resim bulunamadı

Kuran bir fen kitabı değildir ( Bu konuları ele alan – Eleştiren ve destekleyen –  iki yazımıza sitemizden ulaşabilirsiniz, Kuran ve bilim ve Kuran imajları) İçinde formüller aramamız, bulmaca çözer gibi onda şifreler aramamız  için Kuran gönderilmemiştir. Kuran’ın temel mesajı ahlaklı-erdemli bir toplum oluşturmak üzerine kurulmuştur.

Kuran “Tevhit, adalet ve ahlak ” üzerine kurulmuş bir dindir. Fakat belli aralıklarla Kuran bu mesajlarına dikkatleri toplamak için bünyesinden belli bilimsel-matematiksel mucizelerin günyüzüne çıkmasına da izin vermiştir.  Bu defa Kuran’da Palindrom üzerine iki örnek vereceğiz.

Palindrom, tersten okunuşu da aynı olan cümle, sözcük ve sayılara denilmektedir. Genellikle anlamlı kelimeler bütünü değildirler. Cümle belli bir anlamı ifade etmez. “Ara piller eder elli para ” veya ” Para hazır ama Rıza harap” gibicümlelerinde olduğu gibi.

Kuran’da da bu şekilde hem düz hem tersten okunan cümleler vardır. Ama bu cümlelerin hem tersten hem de düz okunuşları anlamlı bir cümle meydana getirmektedir:

 muddessir-yasin-1

 

 

 

 

imagesCAFCTBEZ

 

 

Kuran’da Palindrom Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık