Her doğan kendi rızkı ile mi doğar?

11 yıl önce
Resim bulunamadı

Evet, her doğan kendi rızkı ile doğar, her kulun kendi rızkı vardır ama onun o rızkını bir başkası; sömürü, rüşvet, yolsuzluk ile çalmazsa!

Herkesin rızkını adil bir şekilde aldığı sistemin adı İslam’dır: Zekat, sadaka, fitre, kurban, kul hakkı, komşu hakkı, cemaatle namaz, hac gibi ibadetler ile zengin-fakir arasındaki uçurumun ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Ayrıca “ Oku “  emri , “ Beşikten mezara dek ilim öğrenme “ yönlendirmeleri ,” Cuma namazı bitince rızık aramak için dağılma “ tavsiyesi, “ Öyle ise bir işi bitirince diğerine yönel “ emri ile pısırıklık ve tembelliğin hoş görülmemesi ,” iki günü eşit olan ziyandadır ” gibi hadisler , helal kazancın emredilmesi , karaborsa ,faizin yasaklanması vb hep bizleri  alnımıza yazılan rızığı bulmaya ve onu çaldırmamaya yönelik ayet ve hadis meallerinden oluşan hükümler topluluğudur.

Allah rızığı vermiştir ama insanlara düşen, onu aramak, bulmak ve çoluk çocuğumuzun rızkını başkasına kaptırmamaktırBu da bir dini emir, görevdir.

Avrupa ülkeleri domates fiyatlarını düşürmemek için tonlarcasını denize dökerken, bir zamanlar sömürdükleri  ülkeler açlığın pençesinde kıvranmaktadırlar.

Geri kalmış yoksul ülkeler, hep yeraltı ve yer üstü zenginlikleri, hürriyet ve idealleri günümüz ileri (!) ülkelerince sömürülmüş ülkelerdir. Afrika, Güney Amerika, İslam ülkeleri satılmış idarecilere boyun eğen, köle diye satılan, her türlü zenginlikleri sömürülen ülkelerdir. Allah (cc) Afrika’ya yer altı madenleri en bol kıta olarak yaratmıştır ama çıkarmak, işletmek, onu korumak insanlara aittir, zaten bu da bir imtihan vesilesidir. Emperyalist ülke başka kıtadan gelir, ülkeyi veya liderini ele geçirir, ülke halkını işçi olarak çalıştırıp sonra da cüzi ücret karşılığı asıl geliri ülkesine gönderirse burada yaratıcı değil, yaratılandır mesul.

Kısaca Allah her şeyi adil bir şekilde dağıtmıştır! Ama zalim olan ( Müstekbir ) sömürücüler kadar, mazlum durumuna düşen ( Müstazaf) sömürge milletler ayağa kalkmalı ve hakkı olanı kaptırmamalıdır. Özetle; rızık konusu; Allah ile kulu arasındaki bir konu değil, var olan ve verilen rızığın emperyalizm ile sömürülen, hak ile batılın arasındaki savaşın doğal sonuçlarından sadece bir tanesidir. Burada kimse yaratıcıyı suçlayamaz. İşin ilginci bu tür eleştiri yapanlar da hakları sömürenlerin yerli uzantılarından başkaları olmamaktadır, ne ilginç tesadüf (!) değil mi?

 rizik-1-2-3

 

“Meşhur iktisatçı Dr. Colin Clark, ‘Dünyanın besin kaynakları yirmi sekiz milyar insanı rahat besleyecek durumdadır.’ demektedir. Dünyadaki kıtlık, kaynakların yetersizliğinden değil, insanların ihmalleri ve düşüncesizliklerinden ileri gelmektedir.” (Metin Aydın, Ateizm Yanılgısı, s. 303) “Nankörlere, ‘Allah’ın size lütfettiği rızıklardan dağıtın’ dendiğinde, Allah’ın doyuracağı kişiyi biz mi doyuracağız, derler.” (Yasin, 47) Allah o görevi biz insanlara vermiştir; yapacağımız işlere göre de, cennet cehennemi bizzat biz kazanacağız.   

 

 

 

 

Her doğan kendi rızkı ile mi doğar? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık