Akraba evliliği

10 yıl önce
Resim bulunamadı

Akraba evliliği sakat doğumlara sebep oluyorsa İslâm akraba evliliğine neden izin vermiştir? Sakat doğuma akraba evliliği değil, hastalık (kan uyuşmazlığı, ırsî hastalıklar…) neden olur. Yani her akraba evliliği sakat doğuma neden olmaz, sakat doğuma neden olan hastalıklardır, ırsî hastalık akrabada olsun veya olmasın fark etmez.

Akraba olmazsa bile hastalık nedeni taşıyan her insan sakat doğuma neden olur. Ama akraba olduğu halde hastalık nedeni taşımayan insan sakat doğuma neden olmaz. O halde yasak olan hastalık nedenleridir ( Kan uyuşmazlığı vs) akraba evliliği değil.

Kuran’ın ayetlerinden  herkesin ilk planda anlayacağı tek şey şudur: “Eğer istiyorsan ve münasip ise amcanın, halanın yada teyzenin kızı ile evlenebilirsin” yok eğer istemiyorsan Allah’ın emrettiği evlilik talimatlarının dışına çıkmış olmazsın.

Akıl sahibi her insanın fark edeceği ve bakanların da gayet açık ve net şekilde görebileceği gibi Ayette illa da Akraba ile evleneceksiniz diye bir kayıt yok… Böyle bir kayıt olmadığı gibi evlenmeyin diye bir kayıt yok. Zaten her akraba evliliği de sakat doğma neden olmaz !ilginçtir ” Kanal 7 ” adlı TV kanalında (15.02.2001 Tarihinde ) Türkiye’deki bir köyden haber yapılır : Tüm köy akrabadır ve hiç saat doğum yoktur, bir sakat doğum vardır o da dışarıdan bir kızla evlenen gencin çocuğu !

Kaldı ki bize göre insanlar bir kadın ve bir erkekten türemiş ve temelde bir çekirdek aileye dayanır. Ve hepsi uzun zaman geriye gidildiğinde akraba çıkar. Akraba evliliklerinde %100 problem çıkacak diye bir kayıt yok ki Rasulullah da yaptığı evliliklerinde akraba evliliğinden ziyade yabancılarla evlilik gerçekleştirmiştir.

40 yılını akraba evliliklerindeki genetik değişimleri araştıran Dr. Alan H. Bittles 2012 yılında Cambridge Üniversitesi yayınlarında bir kitap yayınlar. Kitabında akraba evliliğinin insanlık için yararlı olduğunu çünkü zararlı mutasyonları insanlıktan temizlediğini ileri sürer. Araştırmacıya göre eğer akraba evliliğini yasaklarsanız zararlı mutasyonlar toplum içinde gizli (resesif) halde sürekli artacak ve uzun bir zamandan sonra artık bu genetik hastalıklar önlenemez boyutta kendini gösterecektir. (Bittles AH. Consanguinity in context: Cambridge University Press; 2012 https://www.eurekalert.org/pub_releases/2012-04/nesc-wnm042512.php

 

 

 

Akraba evliliği Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık